blog MY PLACE

Zajímá Vás jak stárnout v kultuře věčného mládí?

 

Víte, jak je sebeláska důležitá a víte jak na ni?

 

Zajímají Vás tipy na kosmetiku, hodnotná setkání se zajímavými lidmi nebo hledáte inspiraci na výlety či kousek svého místa, kde se budete cítit dobře?

Rády se s Vámi o to podělíme

 

vítejte na MY PLACE

Tereza a Marta

  • FB MY PLACE
  • IG MY PLACE

under

My Place

the sun

in motion

Jízda Králů ve Vlčnově, to je jízda !


Již několikátým rokem se s nadšením účastním akce Jízda králů, která se pravidelně každým rokem koná na Moravě. Mám tam kamaráda, který mně a mým blízkým poskytuje zázemí a tudíž se tak stáváme součástí veškerého dění. Moc ráda bych lidem, kteří tu ještě nebyli, přiblížila zdejší atmosféru, která začíná hned za informační cedulí s názvem Vlčnov. To vzrušení lidí, kteří se na jízdě podílejí a malebnost celé slavnosti, je skutečně k nezaplacení.


Kamarád Robert Kostka a jeho maminka, kteří se zde narodili a žijí tady, mi zodpověděli pár otázek:


Vím, že se jako člen královské družiny můžeš Jízdy zúčastnit jen jednou v životě. Ty jsi se zúčastnil. Pamatuješ si na ten den? Popřípadě na dny předtím a potom. Ano, na to nejde zapomenout. Tato událost má totiž kromě symbolického a společenského významu i význam osobní, protože se najednou v životě mladého člověka začnou dít věci, které od něj vyžadují "dospělácký" přístup. Například se musí naučit vystupování na veřejnosti, protože bude představen jako člen královské družiny na společenských událostech spojených s Jízdou králů. (Např. Krojový ples atd.)


Dále je potřeba se naučit:

- jízdě na koni,

- vylepšit zpěv,

- naučit se několik odvodových písniček,

- zlepšit svůj přednes pro vyvolávky,

- naučit se vyvolávky a zvládnout organizaci různých nástupů při prezentaci krále na společenských akcích.


Prostě splnit spoustu očekávání a nést zodpovědnost za to, jak Jízda králů vypadá. A to je v 18-ti letech celkem pěkná nálož.


Měla s tím Tvá maminka hodně práce ? Příprava na Jízdu králů je přibližně roční. Je třeba domluvit na příští rok koně a člověka, který jej ozdobí, pomalu připravovat a revidovat stav krojů a především to zdobení koní. Zdobení je tou nejzdlouhavější věcí. Je zde v první řadě nutné zajistit materiál na výrobu zdobení, a pak se dohodnout s "babkama z dědiny", které budou celou zimu vázat a vyrábět růže a jiné ozdoby na koně. V mém případě to dělala především moje babička s některými tetičkami. Kroj musel být nachystaný už v zimě, protože poslední sobotu v lednu se koná krojový ples, kde se představuje nový král.


Co pro Vás Jízda králů znamená? Jakou pro Vás nese symboliku? Znamená především udržování tradic a krojů, také vzpomínku na časy minulé a právo chlapců a dívek každého ročníku uspořádat si svou Jízdu.


Máte doma několik krojů. Maminka vždy strojí Tvoji sestru s dětmi, kolik jim to zabere času? Nastrojit se do mužského kroje trvá necelou půlhodinku a není to komplikované. Jinak je tomu ovšem u kroje ženského, kde i s uvázáním šátku trvá oblékání do hodiny. Ovšem před samotným oblékáním je nutné ženu-dívku patřičně učesat a upravit hlavu pod šátek nebo věnec. Teprve poté je možné oblékat kroj. Navíc je potřeba vybrat správnou variantu kroje, protože jak mužský, tak především ženský kroj, má spoustu odlišností pro různé události (sváteční kroj, obřadní ke svatbě, atd.) a rozdílné krojové součástky pro svobodnou a vdanou nebo svobodného a ženatého..


Na kolik je takový vlčnovský kroj ceněný? Cena mužského kroje se podle úplnosti a zachovalosti může pohybovat v rozmezí od 15 000 Kč až do 20 000 Kč. Pokud by se pořizoval kroj celý nový, bude cena podstatně vyšší. Cena ženského se za základní sváteční variantu pohybuje přes 30 000 Kč. Obřadní kroj s věncem opět mnohem dražší. Důležitá je ale cena historická a osobní, pro hodně lidí má kroj nevyčíslitelnou cenu, neb je to památka na prarodiče a dědictví , které se předává napříč generacemi.


Máš něco, co o Jízdě králů můžeš prozradit, a co se na internetu určitě nedočteme ? Myslím, že to, co se na internetu o této události neuvádí je skutečnost, že se jedná o poslední neoficiální odvody branců k vojenské službě. A ještě jedna perlička, která na internetu nejspíš nebude je to, že ve Vlčnově se rok dělí na dobu "před Jízdou králů" a "po Jízdě králů".


VYVOLÁVKY TRADIČNÍ:

Před týmto domem je hruška kaménka, že tady bývá šikovná panenka. Před týmto domem sa můj koníček točí, že vaša céra má pěkné oči.


Vyvolávky vždycky reagovaly na aktuální situaci, kterou jezdec viděl, takže spousta jich každoročně vznikne přímo na koňském hřbetě během Jízdy králů. Jako např. při návštěvě japonských turistů:

Eště nejsme ani na konci (myšleno na konci průvodu) a už nás fotíja Japonci. Vlčnovjané koně pěkně strójíja, a oni sa na nás přišli podívat až z Tokia.


Nebo na konkrétní osobu:

Dneskaj sem vidél pomněnku, že tento pán po mě bude chtě účtenku. (návštěva Babiše) a mnohé další.


Neměnná je po staletí jen vyvolávka vlajkonoše v čele Jízdy králů: Hýlom, hýlom, počúvajte horní, dolní, domácí aj přespolní, co vám budu povídati o svatodušní neděli. Máme krála poctivého, ale velmi chudobného, okradli nám ho na horách, na dolách, na krakovských mostinách, ukradli mu tři sta koní s prázdných stájí, ukradli mu tři sta volů z prázdného dvoru, dobře, že tam neměl nic, byli by mu vzali eště víc. Odbývajte nás paní matko, máte-li nás odbývati, než vám začnem střechu dráti, pod naše koníčky stláti a na stříbrných podkověnkách roznášeti. Přece matičko přece, spoň to sviňské plece, alebo tu klobásu, co sa s ňú třikrát opášu a po štvrtej svého koníčka vraného podpášu. Brzy matičko, brzy, velice to moje kamarády mrzí, chcú ně odjěti, a mňa s vraným koníčkem tu nechati, vyvedu vám ho do žitečka, spasu vám ho do zrnečka.... Na krála matičko, na krála


Jestli se Vám náš příspěvek líbí, prosíme osrdíčkujte nám ho vpravo pod článkem <3

#JízdaKrálů #Vlčnov #kroje #tradice