blog MY PLACE

Zajímá Vás jak stárnout v kultuře věčného mládí?

 

Víte, jak je sebeláska důležitá a víte jak na ni?

 

Zajímají Vás tipy na kosmetiku, hodnotná setkání se zajímavými lidmi nebo hledáte inspiraci na výlety či kousek svého místa, kde se budete cítit dobře?

Rády se s Vámi o to podělíme

 

vítejte na MY PLACE

Tereza a Marta

  • FB MY PLACE
  • IG MY PLACE

under

My Place

the sun

in motion

THE BEST WHISKY IN THE WORLD


Nejspíš ji není třeba představovat, ale Vám, kteří se se světem těchto lahodných lihovin teprve setkávají, by pár slov o skotském rašelinovém klenotu jménem ARDBEG 10 Y.O. mohlo pomoci.


Tato whisky je mou srdeční záležitostí. Díky ní jsem v sobě objevila lásku k svůdné mořské a dýmové chuti, kterou podbarvuje silný rašelinový charakter.


Nikdy nezapomenu na okamžik, kdy jsem se jí poprvé nadechla. Jako byste do lahve nějakým kouzlem vtěsnali rozbouřené moře, vyplavené mořské řasy, doutnající ohniště ve skalách na pobřeží a výraznou dávku kouřovosti.


V době, kdy jsem psala knihu GALATEIA volání moře, která v blízké době spatří světlo světa v knižní podobě, stála sklenka s Ardbegem vedle notebooku. Většinou :-) Spolu s hudbou dokáže navodit atmosféru plnou jiskřivé fantazie. A vzhledem k tomu, že pracuji na další knize, Ardbeg TEN je jasnou volbou i tentokrát.


Ardbeg pochází ze Skotského ostrova Islay a je značkou kvality od roku 1815. Znalci whisky ji považují za nejlepší nejen z ostrova Islay, ale i nejlepší na světě.„Bezesporu nejlepší palírna na této planetě. Pokud existuje dokonalost na patře, tohle je ono.“

To jsou slova autora Bible Whisky Jima Murraye.


Jak jsem již výše zmínila, tato whisky je pro milovníky rašeliny (voda používaná k výrobě pochází z rašelinišť.) a je pravděpodobně tou nejkvalitnější mezi levnějšími typy single malt whisky. Používanou vodu vede palírna 5 km přes rašeliniště z Loch Arinambeast a Loch UigedailKDO JI OCHUTNÁ, BUDE SE K NÍ VRACET


A něco málo z historie (vypůjčené ze stránek https://www.bestdrink.cz/):Ardbeg, dnes odborníky a milovníky uznávaná a velice ceněná palírna z ostrova Islay, měla velice těžký start. I když první základy byly položeny v roce 1794, pro nedostatek financí byla stavba přerušena. Až v roce 1815 se našly peníze pro obnovu výstavby. Tento rok se také uvádí na etiketách jako rok založení.


Palírna v průběhu existence několikrát změnila majitele a několikrát byla přerušena výroba. V únoru roku 1997 palírnu kupuje společnost Glenmorangie Plc., která zahajuje 26. června 1997 destilaci. Palírna prošla v roce 2000 renovací a jsou nainstalovány naprosto přesné repliky destilačních zařízení. V roce 2004 je 52% společnosti Glenmorangie Plc. prodáno společnosti Louis Vuitton Moët Hennessy.


Mezi pravidelnou a stálou produkci palírny se řadí například jejich základní Ardbeg 10Y.O. nebo v sudové síle stáčené Uigedail a Corryvreckan. Především poslední dvě sbírají nejrůznější prestižní ocenění po celém světě.


Nesmírný zájem u milovníků rašelinových whisky budí také různá limitovaná produkce. Mezi nejnovějšími počiny, které se objevily i na trhu v ČR jsou například Ardbeg Alligator, Ardbeg Blasda nebo Ardbeg Supernova. Bohužel veškerá limitovaná produkce se vždy velice rychle po uvedení na trh vyprodá. Důvod je prostý. Zašlá sláva palírny Ardbeg opět rychle ožívá, což je důkaz její nesporné kvality. Nejlépe si tento skvost vychutnáte jako digestiv po dobrém jídle.#ARDBEG #skotsko #whisky #thebestwhiskyintheworld #bestdrinkcz #kouř #rašelina #dýmováchuť #láska

© 2017 by MY PLACE. Proudly created with Wix.com

  • FB MY PLACE
  • Instagram MY PLACE
© Copyright MY PLACE